Naftna industrija Srbije (NIS), koja je pod ruskom kontrolom, saopćila je da je upravni odbor odobrio prodaju filijale NIS Petrol Bugarska, koja je u njenom potpunom vlasništvu.
Kako prenosi portal SeeNews, NIS se na to odlučio, jer se suočava sa problemima u poslovanju u Bugarskoj.
- Transakcija se odnosi na prodaju potpunog udjela kompanije NIS u filijali - navodi se u finansijskom izvještaju kompanije za prvu polovinu godine i dodaje da će dalji detalji biti objavljeni kada ishod bude poznat.
NIS je također pokrenuo postupak za konverziju ukupnih neizmirenih potraživanja u akcijski kapital NIS Petrola Bugarska, što je obično korak za pojednostavljenje bilansa stanja filijala pred planiranu prodaju, prenio je seenews.com.
U Bugarskoj NIS upravlja mrežom od 22 benzinske stanice. Udio kompanije na tržištu motornih goriva u Bugarskoj bio je u prvoj polovini godine 2,6%, a udio na maloprodajnom tržištu 1,9%.
NIS je ranije ove godine saopćio da razmatra izlazak iz poslovanja u Bugarskoj i Rumuniji, gdje je vlasnik 19 benzinskih stanica, zbog teškoća sa kojima se suočava na tim tržištima.
U finansijskom izvještaju se ne navode planovi za Rumuniju, piše SeeNews.
(Vijesti.ba)