03.11.2025 / 08:10 Svijet - Pokrenuta istraga

Dronovi viđeni iznad NATO baze u Belgiji, aerodrom Bremen zatvoren

Dronovi viđeni iznad NATO baze u Belgiji, aerodrom Bremen zatvoren
Foto: Ilustracija

Dronovi su posljednjih dana nekoliko puta viđeni iznad vojne zračne baze Kleine-Brogel na sjeveroistoku Belgije, koju koristi i NATO, a posljednji put u nedjelju navečer. Vlasti su pokrenule istragu. Nakon niza sličnih incidenata posljednjih mjeseci, zračna luka Bremen u Njemačkoj također je u nedjelju nakratko zatvorena zbog drona.

Četiri drona uočena su iznad zračne baze Kleine-Brogel u nedjelju navečer. Policija ih je pratila helikopterom, ali su na kraju nestali na sjever, prema Nizozemskoj, javlja njemačka novinska agencija dpa.

Dronovi su prethodno prijavljeni iznad baze u petak navečer i subotu navečer. Prema riječima belgijskog ministra obrane Thea Franckena, pokušano ih je zaustaviti ometačima, ali bezuspješno. U subotu ih je pratio i helikopter, ali ih je izgubio nakon nekoliko kilometara.

Rekao je da se vjeruje da su dronovi veliki i da lete na velikim visinama. Najavio je sastanke s policijom ove sedmice kako bi analizirali prijetnju i odredili daljnje mjere.

Vojna baza Kleine-Brogel u Flandriji bila je dio godišnjih NATO-ovih vježbi nuklearnog odvraćanja u oktobru. Prema nepotvrđenim izvještajima koje je citirala dpa, vjeruje se da je baza jedna od lokacija u Evropi gdje je pohranjeno američko nuklearno oružje.

Ovo je jedan od posljednjih u nizu incidenata s dronovima koji su posljednjih mjeseci uočeni iznad vojnih baza, kritične infrastrukture i aerodroma u nekoliko evropskih zemalja.

Saobraćaj na aerodromu Bremen u Njemačkoj bio je privremeno zaustavljen oko sat vremena u nedjelju nakon što je iznad uočen dron. Policija još nije uspjela utvrditi ko je upravljao  dronom, izvijestila je francuska novinska agencija AFP.

U petak je berlinski aerodrom bio zatvoren dva sata zbog drona, a početkom oktobra zatvoren je i aerodrom u Minhenu. Nekoliko zemalja vjeruje da bi Rusija mogla biti odgovorna za incidente, što ona poriče.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo