10.12.2025 / 18:45 Magazin - Zvanično

Island potvrdio da neće učestvovati na Eurosongu zbog Izraela

Island potvrdio da neće učestvovati na Eurosongu zbog Izraela
Nakon Holandije, Španije, Slovenije i Republike Irske, Island je postao ukupno peta zemlja koja je odbila učestvovati na Eurosongu naredne godine zbog učešća Izraela.

"Iz javne rasprave u ovoj zemlji i reakcija na odluku EBU-a prošle sedmice jasno je da neće biti ni radosti ni mira u vezi s sudjelovanjem RUV-a", rekao je u izjavi glavni direktor emitera Islanda Stefan Eiriksson.

Island je bio među zemljama koje su prošle sedmice zatražile glasanje o sudjelovanju Izraela.

No, Evropska radiodifuzna unija (EBU) odlučila je ne raspisati glasanje o sudjelovanju Izraela, rekavši da je umjesto toga donijela nova pravila kojima je cilj obeshrabriti vlade da utječu na takmičenje.

Većina članica EBU-a složila se da nema potrebe za daljnjim glasanjem o učešću Izraela i da bi se Eurosong 2026. trebao održati po planu, uz dodatne zaštitne mjere.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo