31.12.2025 / 13:24 Svijet - Washington

Izrael i SAD dogovorili rok od dva mjeseca za razoružanje Hamasa

Izrael i SAD dogovorili rok od dva mjeseca za razoružanje Hamasa
Foto: Arhiv

SAD i Izrael usaglasili su rok od dva mjeseca za razoružanje palestinskog pokreta Hamas, rekao je upućen izvor agenciji dpa u srijedu.

Vremenski okvir dogovoren je tokom razgovora američkog predsjednika Donalda Trumpa i izraelskog ministra Benjamina Netanyahua u ponedjeljak na Floridi.

O tome su ranije neslužbeno izvijestile i izraelske novine Israel Hayom.

Stručni timovi dviju država rade na uspostavljanju jasnih, usaglašenih kriterija koji će definirati što u praksi predstavlja razoružanje Hamasa, objavio je taj list nakon susreta.

Drugi mediji pišu da bi Hamas mogao pristati na predaju teškog naoružanja poput raketa, no ne i lakog oružja, prenosi Hina.

Dpa piše kako su izraelski predstavnici zabrinuti da bi Hamas mogao pokušati zadržati većinu naoružanja i vojnih sposobnosti.

Israel Hayom piše da i Izrael i SAD smatraju da je takav scenarij neprihvatljiv.

Netanyahu je Trumpu navodno rekao da Hamas u pojasu Gaze i dalje posjeduje 60 hiljada puški Kalašnjikov.

Izraelski list piše da bi razoružavanje Hamasa i demilitarizacija Gaze uključivala i uništenje sistema podzemnih tunela. Ako se ne postigne dogovor, Izrael će nastaviti vojne operacije protiv Hamasa, dodaje Israel Hayom.

Ako se Hamas ne razoruža, što se naširoko očekuje u Izraelu, odgovornost za iduće korake vratila bi se Izraelu i Izraelskim obrambenim snagama, navodi se.

(Vijesti.ba) 

 

Izdvajamo