
U ruskim napadima na glavni grad Ukrajine i njegova predgrađa ubijene su najmanje tri osobe, saopćio je u petak gradonačelnik Kijeva, dok su zračne snage izdale upozorenje na raketni napad za cijelu zemlju.
Napad na Kijev izazvao je požare i oštetio stambene zgrade, a prema riječima gradonačelnika Vitalija Klička, "tri osobe su poginule, a 13 je ranjeno".
On je također rekao da je jedan medicinski radnik poginuo dok je reagovao na napad dronom na stambenu zgradu koja je pogođena po drugi put. Nije bilo jasno da li je medic bio uključen u prvobitni bilans žrtava.
Kyiv tonight
— Kate from Kharkiv (@BohuslavskaKate) January 8, 2026
As always, russia fights apartment building. Terrorists. pic.twitter.com/7Mz9QvZ2Dc
Regionalni guverner Mikola Kalašnjik pozvao je građane da ostanu u skloništima dok se ne oglase prestanak sirena za zračnu opasnost.
Zračne snage Ukrajine upozorile su da je "cijela Ukrajina pod raketnom prijetnjom", nakon što su potvrdile da su ruski bombarderi u zraku.
U zapadnom gradu Lavovu, oružane snage su saopćile da je balistička raketa pogodila "infrastrukturne objekte" neposredno prije ponoći.
Gradonačelnik Lavova Andrij Sadovi rekao je da je na ukrajinskoj vojsci da utvrdi da li je korištena nuklearno sposobna raketa Orešnik.
Nakon napada, regionalna vojna administracija saopćila je da su nivoi radijacije u granicama normale.
Najnoviji talas napada uslijedio je nakon što je Ambasada SAD-a u Kijevu u četvrtak upozorila da bi se "potencijalno značajan zračni napad" mogao dogoditi u bilo kojem trenutku tokom narednih nekoliko dana.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ponovio je to rijetko upozorenje u svom večernjem obraćanju.
(Vijesti.ba)