
Maxwell se putem video-linka javila iz zatvora u Teksasu, gdje služi kaznu od 20 godina zbog trgovine ljudima i seksualnog iskorištavanja maloljetnica.
Predsjednik odbora, republikanac James Comer, rekao je da je Maxwell, kako se i očekivalo, iskoristila pravo iz Petog amandmana američkog Ustava i odbila svjedočiti kako se ne bi samoinkriminirala. Naveo je da je to razočaravajuće, jer je odbor želio odgovore o zločinima koje su počinili Maxwell i Epstein, kao i o mogućim saučesnicima.
Demokratska zastupnica Melanie Stansbury izjavila je da je Maxwell ovu priliku iskoristila kako bi „lobirala za pomilovanje“. Njen advokat David Oscar Markus ranije je naveo da je Maxwell spremna „u potpunosti i iskreno govoriti“ ukoliko joj predsjednik Donald Trump odobri pomilovanje.
Grupa Epsteinovih žrtava u pismu Kongresu upozorila je zastupnike da budu skeptični prema svemu što Maxwell eventualno kaže, ističući da je ranije odbijala otkriti imena „moćnih muškaraca“ uključenih u mrežu zlostavljanja te da bi svako posebno postupanje prema njoj bilo pogubno za preživjele.
Bijela kuća je ranije saopćila da se o bilo kakvoj lenijenciji ili pomilovanju za Maxwell ne razgovara.
Maxwell je osuđena 2021. godine zbog uloge u namamljivanju maloljetnih djevojčica za Epsteina, koji je 2019. godine preminuo u zatvoru. Ona traži pomilovanje od Trumpa i ranije je optuživana da je lagala federalnim istražiteljima.
Svjedočenje Maxwell dolazi u trenutku kada je američko Ministarstvo pravde objavilo milione stranica dokumenata iz istrage o Epsteinu, koje će članovi Kongresa moći pregledati u neuređenom (neredaktovanom) obliku.
(Vijesti.ba)