
Dvosatna ulična akcija ispred Šoping centra u Zenici bila je i centralni događaj ovogodišnjeg obilježavanja 26. juna - Međunarodnog dana borbe protiv zloupotrebe droga, u organizaciji JZU Zavod za bolesti ovisnosti Zeničko-dobojskog kantona, tokom koje su volonteri vršili podjelu edukativnog i promotivnog materijala građanima toga grada.
Tom su prilikom i zdravstveni profesionalci ove ustanove prezentovali aktivnosti koje su realizovane u proteklom periodu s ciljem prevencije bolesti ovisnosti i promocije zdravih stilova života, s posebnim akcenatom na promociji sporta kao važnog faktora prevencije ovisnosti, razvoja zdravih životnih navika i zaštite djece i mladih od rizičnih ponašanja.
- Tokom prošle sedmice obišli SMO i druge gradove u ZDK-u te na terenu dijelili promotivne materijale i razgovarali s građanima. Cilj je da se promovišu aktivnosti Zavoda, koji kontinuirano radi na promociji prevencije borbe protiv bolesti ovisnosti. Ove nam je godine najviše fokus bio na sport pa je i ovogodišnji moto kampanje 'Sportom do pobjede' - kazala je šefica Odjeljenja za prevenciju i savjetovanje ove ustanove Meliha Brdarević-Šikić.
Dodala je kako su podržali različite sportske aktivnosti u tom gradu, ali i držali edukacije učenika u školama te nevladinih organizacija, što je kontinuirana aktivnost.
Projekat edukacije mladih edukatora, dodala je, realiziran je Vijećem učenika Prve gimnazije, a podržali su i projekat edukacije mladih nogometaša Čelika i studenta treće godine Odsjeka za tjelesni odgoj i sport Filozofskog fakulteta Univerziteta u Zenici, koji su sudjelovali i u današnjoj akciji.
- S ovom smo ustanovom radili jedan studentski projekat, u sklopu kojeg smo napravili jednu veliku manifestaciju, na kojoj smo okupili preko 300 djece. Učestvovali su i igrači Čelika, koji su došli podržati naše najmlađe. Zavod nam je pružio materijalnu i savjetodavnu podršku u organizaciji tog događaja, kojim smo promovirali zdrav način života i borbu protiv bolesti ovisnosti - kazao je student Alen Bičakčić, koji je svojevremeno bio i juniorski skijaški reprezentativac Bosne i Hercegovine.
Bio je svojevremeno i kondicioni trener mlađih selekcija Nogometnog kluba Čelik, a što mu je, dodaje, bilo prelijepo iskustvo te im je u sklopu tog angažmana prezentirao i sve prednosti zdravog načina života.
(Vijesti.ba / FENA)
Chat čitatelja