26.06.2026 / 17:05 BiH - O najavljenim blokadama

Požar na Uborku pod kontrolom, Mostar nastavlja odvoz otpada izvan grada

Požar na Uborku pod kontrolom, Mostar nastavlja odvoz otpada izvan grada
Foto: FENA
Situacija na požarištu na deponiji Uborak je stabilna, a u posljednja dva dana prikupljeno je više od 300 tona otpada iz Mostara koji će biti odvezen na deponije izvan grada, izjavio je u petak gradonačelnik Mostara Mario Kordić na redovnoj konferenciji za medije, govoreći o kriznoj situaciji s otpadom koja traje od ponedjeljka, kada je na deponiji Uborak izbio požar.

Nakon redovnog sastanka Gradske uprave i Štaba civilne zaštite Grada Mostara, Kordić je ponovio da se na novoj lokaciji ne vrši odlaganje otpada, već isključivo njegov pretovar. Kao rezultat tih aktivnosti, iz Mostara je na druge deponije izvan grada već odvezeno više od 300 tona otpada.

„Ne vidim nijedan razlog da se bilo ko okuplja na lokaciji za pretovar otpada. Očistit ćemo taj prostor i sanirati otpad koji se tu nakupio u prethodnom periodu. Zato nema potrebe protestovati na 40 stepeni, niti mi je jasno protiv čega se zapravo protestuje. Čistimo grad Mostar i bilo bi dobro da ti aktivisti, koji očigledno možda nemaju pametnijeg posla, pruže ruku i pomognu nam“, poručio je Kordić.

Dodao je da je sa predstavnicima Štaba civilne zaštite razgovarao o dodatnom angažmanu u prigradskim naseljima, s obzirom na to da je nakon požara prioritet bio odvoz otpada iz centralnih dijelova grada zbog turističke sezone. Najavio je da će od subote početi odvoz otpada i iz tih naselja.

Kordić je istakao da su informacije s požarišta na deponiji Uborak ohrabrujuće, jer je dima sve manje, dok se istovremeno nastavlja zatrpavanje požarišta.

„Od ponedjeljka ćemo napraviti detaljnu analizu i utvrditi koliki je finansijski teret ova situacija predstavljala za Grad Mostar, nakon čega ćemo planirati naredne korake“, rekao je Kordić, ponovivši da ne vidi razlog za okupljanje građana i blokadu lokacije za pretovar otpada.

Govoreći o ranijem odvozu orezanog zelenila na jednu od tri nove pretovarne lokacije, Kordić je rekao da je došlo do greške u organizaciji, ali je naglasio da nije riječ o ozbiljnom propustu jer je zeleni otpad istovaren na dio deponije koji nije bio zahvaćen požarom.

(Vijesti.ba / FENA)

Chat čitatelja

NAPOMENA - Portal Vijesti.ba zadržava pravo da obriše neprimjeren sadržaj bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u chatu nisu stavovi redakcije portala Vijesti.ba.

Izdvajamo