21.07.2026 / 13:40 Svijet - Ženeva

Švicarska aviokompanija udaljila s položaja dvojicu pijanih pilota

Švicarska aviokompanija udaljila s položaja dvojicu pijanih pilota
Foto: Arhiv

Dva pilota, očito pijana, udaljena su s dužnosti prije leta iz Ženeve tokom ove godine, javila je u utorak firma Swiss International Air Lines (SWISS).

Aviokompanija je objavila da su članovi posade izrazili zabrinutost nekoliko sati prije leta u maju i obavijestili svoje nadređene.

SWISS je saopćio da su piloti udaljeni s dužnosti dok su još bili u hotelu, prije polaska za aerodrom, te da su ih zamijenili drugi piloti. Izvještaji posade bili su dovoljno konkretni da je aviokompanija dovela u pitanje sposobnost dvojice pilota za letenje.

- Dva pilota od tada nisu letjela, a istraga je još u toku. Kršenja naših sigurnosnih načela shvaćamo vrlo ozbiljno i mogu imati posljedice prema zakonu o radu - saopćeno je.

Iz razloga privatnosti, SWISS je odbio otkriti nacionalnosti pilota ili odredište leta s polaskom iz Ženeve.

(Vijesti.ba/Fena)

Chat čitatelja

NAPOMENA - Portal Vijesti.ba zadržava pravo da obriše neprimjeren sadržaj bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u chatu nisu stavovi redakcije portala Vijesti.ba.

Izdvajamo