I zaista, spavanje pored uređaja definitivno nije najbolja stvar. Međutim, nije zato što povećava rizik od potencijalnih terminalnih bolesti.
Uprkos onome što ste možda vidjeli na YouTube-u ili Instagramu, vaš mobilni telefon vas ne „prži“ noću (ili tokom dana). Ipak, postoji vrlo dobar razlog zašto bi trebalo da ga stavite u drugu sobu prije nego što zaspite, kažu stručnjaci.
Jonizujuće zračenje, koje dolazi od rendgenskih zraka i radona, može oštetiti DNK i povećati šanse za nastanak raka. Ali zračenje koje emituju mobilni telefoni, koje se naziva radiofrekventno zračenje, nije jonizujuće, što znači da ne uzrokuje oštećenje DNK, prema Nacionalnom institutu za rak (NCI).
„Sprovedene su velike meta-analize kako bi se istražilo postoji li veza između mobilnih telefona i raka, ali nijedna nije mogla da pruži snažan dokaz“, kaže Stefani Vejs, doktorica i šef Odsjeka za neurologsku onkologiju u Fox Chase Cancer Centru u Filadelfiji.
NCI nije jedini sa ovim stavom. Dugačak spisak velikih organizacija koje su pregledale dokaze također tvrdi da je korišćenje mobilnih telefona — uključujući spavanje pored telefona — sigurno. To uključuje Agenciju za hranu i lijekove (FDA), Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i Saveznu komisiju za komunikacije (FCC).
Ostali negativni efekti koje treba uzeti u obzir
To što ne morate da brinete da ćete dobiti rak mozga spavajući sa telefonom pored sebe, ne znači da je to sjajna ideja. Iako nema čvrstih dokaza koji povezuju mobilne telefone i rak, ima dovoljno dokaza koji povezuju noćnu upotrebu telefona sa lošijim snom. Vjerovatno znate da korišćenje telefona prije spavanja može otežati uspavljivanje, zbog kombinacije plave svjetlosti koja potiskuje melatonin i stimulativnog sadržaja. Ali imati telefon blizu može izazvati još veće probleme kada konačno zaspite.
„Iznenadni zvuk, vibracija ili drugi zvukovi koji dolaze sa vašeg mobilnog telefona dovoljne su da vas probude“, kaže Peter A. Fotinakes, MD, medicinski direktor Centra za poremećaje spavanja u bolnici Providence St. Joseph u okrugu Orange u Kaliforniji.
Ako telefon signalizira dolazni poziv ili poruku, možda ćete biti primorani da se potpuno probudite kako biste odgovorili. Ako odlučite da ne odgovorite, mogli biste ležati budni i razmišljati ko vas zove ili šalje poruku u 2:00 ujutro. U svakom slučaju, vaše vrijeme spavanja je prekinuto, što smanjuje kvalitet vašeg sna. A vjerovatno ćete spavati manje nego da telefon nije bio u sobi — u prosjeku oko 48 minuta manje, prema jednoj studiji iz oktobra 2018. godine u PLOS One.
Dakle, koliko je zaista loše spavati pored telefona?
Mobilni telefon na vašoj komodi vjerovatno neće biti smrtonosno oružje. „Rizik od raka je prilično nizak. Zračenje nije duboko prodiruće“, kaže dr Vejs.
Ali, spavanje pored telefona definitivno može poremetiti vaš san, što može uticati na vaš nivo energije i raspoloženje sljedećeg dana (i ubrzo, na vaše zdravlje). Zato je dobra ideja da ga stavite u drugu sobu kada legnete u krevet, piše livestrong.com.
(Vijesti.ba)