Za roditelje čije dijete ima dijagnozu autizma, put do prihvatanja i podrške može biti dug i pun emocionalnih prepreka. Za Čuvajzdravlje.ba dr. Jasna Kovačević docentica na Katedri za menadžment i organizaciju Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, otvoreno dijeli svoja iskustva kao roditelj djeteta iz autističnog spektra.
Kovačević govori o izazovima s kojima se susreće u procesu dijagnostike, prihvatanja i svakodnevnom životu, te ističe važnost podizanja svijesti o autizmu u društvu. Kroz svoju priču, ona nudi uvid u realnost života s djetetom iz autističnog spektra, kao i savjete za druge roditelje koji se suočavaju s sličnim situacijama.
Prvi simptomi i početak dijagnostike
"Primijetili smo vrlo rano da naš sin ima razvojne razlike u odnosu na svoje vršnjake. Oko godine dana već je pokazivao interes samo za specifične predmete, poput autića ili veš mašine, i teško je uspostavljao kontakt s drugom djecom. Nismo odmah dobili podršku u zdravstvenom sistemu, pa smo tek nakon treće godine krenuli s konkretnom dijagnostikom. Proces je bio dug, naporan i emotivan, uključujući mnoge specijalističke preglede i testiranja. Međutim, nakon što smo dobili dijagnozu, osjećali smo olakšanje jer smo napokon znali s čim se suočavamo", pojasnila je.
Izazovi predrasuda i promjena percepcije
U početku, okolina često ima predrasude prema djeci iz autističnog spektra. Međutim, uz odlučnost i volju da se educira šira zajednica, mnogi roditelji koriste svoju profesiju da pokrenu dijalog i podignu svijest o autizmu.
Cijeli razgovor s doktoricom Kovačević pročitajte na Čuvajzdravlje.ba.
(Vijesti.ba)