03.04.2025 / 09:26 Ljepota i Zdravlje - Plavo svjetlo

Zračenje iz monitora može uzrokovati starenje kože

Zračenje iz monitora može uzrokovati starenje kože
Foto: Ilustracija
Zračenje koje dolazi iz monitora, poput plavog svjetla (koje emitiraju LED ekrani), generalno ne predstavlja direktnu prijetnju zdravlju kože u kontekstu ozbiljnih zdravstvenih problema.

Međutim, postoje neki indirektni efekti koji se mogu pojaviti zbog dugotrajnog izlaganja plavom svjetlu, a to uključuje:

Plavo svjetlo je oblik visokoenergetskog vidljivog svjetla (HEV), koje je specifično u spektru valnih duljina između 380 i 500 nm. Iako ne pripada UV zračenju, koje je glavna prijetnja za kožu, istraživanja pokazuju da može izazvati oksidativni stres u koži. Oksidativni stres nastaje kada slobodni radikali (reaktivne molekule kisika) oštećuju stanice, uključujući stanice kože, što može rezultirati starenjem kože i smanjenjem elastičnosti.

Plavo svjetlo može uzrokovati starenje kože, odnosno povećanje znakova starenja, kao što su fine linije i bore. Neka istraživanja sugeriraju da plavo svjetlo može izazvati oksidativni stres, koji može štetiti kolagenu u koži i usporiti njenu regeneraciju. Ovo je ipak mnogo manje značajno u odnosu na druge oblike UV zračenja, ali dugotrajno izlaganje može uzrokovati štetu na koži.

Štetno na kolagen i elastin i povećana pigmentacija

Plavo svjetlo može doprinositi smanjenju proizvodnje kolagena i elastina, koji su ključni za čvrstoću i elastičnost kože. Dugotrajno izlaganje može dovesti do gubitka tonusa kože, pojave bora i smanjenja čvrstoće kože.

Neka istraživanja sugeriraju da plavo svjetlo može potaknuti povećanje proizvodnje melanina, pigmenta koji je odgovoran za tamnjenje kože. To može uzrokovati pojačano stvaranje tamnih mrlja, osobito kod osoba sa osjetljivijom kožom.

Upala kože

Iako je izravna veza između plavog svjetla i upale kože još uvijek predmet istraživanja, postoji dokaz da plavo svjetlo može izazvati upalne reakcije u koži. Upala može pogoršati postojeće kožne probleme, poput akni ili rozacee, jer povećava proizvodnju slobodnih radikala i izaziva upalne procese.

Irritacija i dehidracija kože

Plavo svjetlo može doprinositi isušivanju kože, što može dovesti do njezine iritacije. To je osobito izraženo kod osoba sa suhom kožom, jer plavo svjetlo može smanjiti hidrataciju kože i narušiti njenu barijernu funkciju. Koža koja je izložena plavom svjetlu može postati dehidrirana, što uzrokuje crvenilo, ljuštenje i povećanu osjetljivost.

Plavo svjetlo i akne

Postoje dokazi da plavo svjetlo može pogoršati stanje kože sklone aknama. Iako se plavo svjetlo obično povezuje s anti-upalnim tretmanima za akne (zbog svoje sposobnosti da prodre u kožu), prekomjerno izlaganje ovom svjetlu može izazvati porast upale u koži, što može pogoršati postojeće akne ili čak izazvati nove izljeve.

Utjecaj na spavanje i kožu

Jedan od indirektnih utjecaja plavog svjetla na kožu može biti kroz njegov utjecaj na kvalitetu spavanja. Plavo svjetlo, osobito kada se koristi pred spavanje, može ometati proizvodnju melatonina, hormona koji regulira san. Lošiji san može imati brojne negativne efekte na kožu, uključujući povećanu osjetljivost na stres, smanjenje sposobnosti oporavka kože, pa čak i ubrzanje starenja zbog smanjene proizvodnje kolagena tijekom noći.

Kako se zaštititi?

Kreme s UV zaštitom: Neke kreme za lice i zaštita od sunca mogu pružiti dodatnu zaštitu protiv plavog svjetla.

Filteri za plavo svjetlo na ekranima: Postoje filteri i aplikacije koji mogu smanjiti izloženost plavom svjetlu.

Pauze: Redovne pauze i odmor od ekrana mogu smanjiti naprezanje očiju i poboljšati opće zdravlje kože i kose.

Specijalizirane naočale koje blokiraju plavo svjetlo mogu biti korisne za ljude koji provode puno vremena pred ekranima. One pomažu u smanjenju izloženosti očiju plavom svjetlu, što može posredno smanjiti negativne učinke na kožu.

Iako zračenje iz monitora nije neposredna prijetnja zdravlju kose ili kože, važno je održavati ravnotežu i prakticirati dobru njegu kože, uzimati odmore od ekrana i primijeniti zaštitu kad je to potrebno.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo