U svijetu medicine sve češće se govori o neobičnim, ali potencijalno izuzetno korisnim navikama kada je riječ o zdravlju mozga.
Jedna od njih je hodanje unazad. Na prvi pogled djeluje čudno ili čak smiješno, ali hodanje unazad sve više dobija pažnju naučne zajednice kao jednostavna aktivnost koja može pomoći u očuvanju kognitivnih funkcija i prevenciji demencije.
Prema istraživanju objavljenom u časopisu Frontiers in Psychology, retrogradno hodanje aktivira različite moždane regije koje se ne koriste prilikom normalnog hodanja. Posebno su stimulisani frontalni i parijetalni režnjevi – dijelovi mozga odgovorni za planiranje, pažnju i prostornu orijentaciju, što je ključno u borbi protiv neurodegenerativnih bolesti.
"Hodanje unazad zahtijeva veću mentalnu angažovanost i koordinaciju. To je kao mala mentalna teretana za vaš mozak", navodi prof. dr. Michael Yassa, neurolog sa Univerziteta Irvine u Kaliforniji.
"Uočili smo da se kod osoba koje svakodnevno praktikuju hodanje unazad povećava neuroplastičnost, što je direktno povezano s boljim pamćenjem i smanjenjem kognitivnog pada."
Zanimljivo, istraživanje Univerziteta Roehampton iz Londona pokazalo je da čak i kratka dnevna sesija hodanja unazad i to u trajanju od 10 minuta, može poboljšati kratkoročno pamćenje za do 20% u odnosu na osobe koje hodaju unaprijed ili miruju.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) još nije dala zvaničnu preporuku u vezi s ovom praksom, ali mnogi stručnjaci već savjetuju uvođenje hodanja unazad u svakodnevnu rutinu, posebno za stariju populaciju.
U eri gdje sve više tražimo jednostavne i neinvazivne načine da sačuvamo zdravlje mozga, možda je pravi trenutak da napravimo korak unazad!
(Vijesti.ba)