Ali ako imate naviku da stavljate staklene čaše sa svime ostalim, vaša mašina bi vas mogla iznenaditi ne tako jeftinim iznenađenjem.
Kombinacija visokih temperatura, snažnih mlazova vode i agresivnih deterdženata može postepeno oštetiti čak i kvalitetne čaše.
Vremenom, zbog toga mogu izgledati mutno, izgrebano ili, još gore, ispucalo i spremno da se slome.
Mnogi ljudi pretpostavljaju da su to samo mrlje od vode, ali u stvarnosti se često radi o sitnim ogrebotinama urezanim u površinu jakim deterdžentima i abrazivnim česticama.
Za razliku od mrlja ili otisaka prstiju, ova izmaglica se ne uklanja brzim poliranjem - kada se jednom pojavi, obično je trajna.
Još jedan rizik je pucanje ili lomljenje. Čaše se mogu sudariti tokom ciklusa pranja ili udariti o tvrđe predmete poput lonaca ili pribora za jelo.
Ovo se posebno odnosi na osjetljive vinske čaše i tanke čaše, koje mogu postati krhke kada su izložene ekstremnoj toplini.
Zamjena slomljenog ili oštećenog staklenog posuđa nije jeftina - i može se izbjeći uz nekoliko malih promjena u vašoj rutini pranja.
Savjeti koji zlata vrijede su: osjetljive ili skupe čaše perite ručno toplom vodom sa sapunom umesto da ih stavljate u mašinu za pranje suđa, ako koristite mašinu za pranje posuđa, čaše uvijek stavljajte na gornju rešetku, gdje je pritisak vode blaži.
Čaše držite dalje od težih predmeta koji bi mogli udariti u njih tokom pranja, a preporučuje se i odabir nježnog ciklus ili ciklusa za 'njegu stakla' ako ga vaša mašina ima. Dobro je da izbjegavajte visoke temperature.
(Vijesti.ba)