09.11.2025 / 20:00 Svijet - Kriju se

Hamasovi borci u Rafahu odbacuju predaju: "To ne postoji u našem rječniku"

Hamasovi borci u Rafahu odbacuju predaju: "To ne postoji u našem rječniku"
Foto: Omar al-Qattaa/AFP
Hamasovi borci koji se kriju u području Rafaha pod izraelskom kontrolom u Gazi poručili su da se neće predati Izraelu, pozivajući posrednike da pronađu rješenje za krizu koja prijeti da naruši mjesec dana star prekid vatre.

Prema izvorima bliskim posredničkim naporima, borci su mogli predati oružje u zamjenu za prolaz u druga područja enklave, u skladu sa prijedlogom egipatskih posrednika.

Plan predviđa da oni koji ostaju u Rafahu predaju oružje Egiptu i dostave informacije o tunelima kako bi se uništili.

U nedjeljnoj izjavi, Brigada al-Qassam je istakla da je Izrael odgovoran za sukob te da borci djeluju u samoobrani. “Neprijatelj mora znati da koncept predaje i samopredaje ne postoji u našem rječniku,” poručili su.

Američki specijalni izaslanik Steve Witkoff naveo je da bi predloženi sporazum za oko 200 boraca bio test za širi proces razoružavanja Hamasa širom Gaze.

Brigade al-Qassam nisu direktno komentirale nastavak pregovora, ali su upozorile da bi kriza mogla ugroziti prekid vatre.

“Posrednici moraju preuzeti odgovornost i osigurati da prekid vatre traje, spriječiti neprijatelja da koristi izgovore za njegovo kršenje i cilja nevine civile u Gazi,” navodi se u izjavi.

Od stupanja na snagu prekida vatre 10. oktobra, Rafah je bio mjesto najmanje dva napada na izraelske snage, za koje Izrael krivi Hamas. Grupa je odbacila odgovornost.

Najgore nasilje od tada desilo se u Rafahu, kada su ubijena tri izraelska vojnika, a izraelska odmazda dovela je do smrti desetina Palestinaca.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo