02.01.2026 / 23:39 Svijet - Nove podjele?

Jemenski separatisti najavili dvogodišnju tranziciju prema nezavisnosti

Jemenski separatisti najavili dvogodišnju tranziciju prema nezavisnosti
Foto: Ilustracija
Separatisti u Jemenu, koje podržavaju Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE), najavili su plan dvogodišnje tranzicije prema nezavisnosti nakon što su brzo zauzeli značajan teritorij u ratom razorenoj zemlji.

Južno prijelazno vijeće (STC) planira održati referendum o formiranju nezavisne države, što bi moglo dovesti do ponovne podjele Jemena na sjeverni i južni dio, kao što je bio slučaj od 1967. do 1990. godine.

Predsjednik STC-a Aidaros Alzubidi izjavio je da će tranzicija uključivati dijalog s pobunjenicima Hutima na sjeveru, koje podržava Iran. Međutim, upozorio je da će neovisnost biti proglašena "odmah" ako se dijalog odbije ili ako STC bude napadnut.

Objava je uslijedila nakon smrtonosnih zračnih napada koalicije predvođene Saudijskom Arabijom, koja podržava jemensku vladu u pokušaju da povrati teritorij izgubljen od STC-a. U napadima su ranije ubijene sedam, a ranjeno 20 osoba.

"Pozivamo međunarodnu zajednicu da posreduje u dijalogu između strana na Jugu i Sjeveru", rekao je Alzubidi, dodajući da će deklaracija stupiti na snagu odmah ako se poziv ne prihvati ili ako Jugu bude prijetila vojna akcija. Separatisti planiraju novu državu nazvati Južna Arabija.

Iako su UAE i Saudijska Arabija ranije bili saveznici u borbi protiv Huta, sada se njihovi interesi razlikuju: UAE podržava separatiste, dok Saudijska Arabija stoji uz vladu u Adenu, kojoj STC nominalno pripada.

Separatisti su preuzeli kontrolu nad bogatom provincijom Hadramawt uz granicu sa Saudijskom Arabijom, koju Rijad vidi kao koridor za izvoz nafte dalje od Hormuškog tjesnaca. UAE je priopćio da je povukao svoje snage iz Jemena, nakon što je koalicijski napad pogodio pošiljku UAE u luci Mukalla. Vlada UAE i dalje podržava dijalog i međunarodno nadzirane procese kao jedini održivi put ka miru.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo