03.01.2026 / 08:11 Svijet - U Kijevu

Zelenski okuplja savjetnike za nacionalnu sigurnost iz 15 zemalja

Zelenski okuplja savjetnike za nacionalnu sigurnost iz 15 zemalja
Foto: Arhiv
Savjetnici za nacionalnu sigurnost iz 15 zemalja sastat će se danas u Kijevu kako bi razgovarali o diplomatskim naporima za okončanje rata u Ukrajini, a predsjednik Volodimir Zelenski nada se da će biti napretka po pitanju sigurnosnih garancija za Ukrajinu.

Zelenski je izjavio da su predstavnici 15 zemalja, kao i predstavnici Evropske unije i NATO-a, potvrdili svoje učestvovanje, dok će se američki tim pridružiti razgovorima online, prenosi HINA.

"Vojna komponenta ključna je za istinsku garanciju sigurnosti", napisao je ukrajinski predsjednik jučer na X-u te dodao da je o pripremama sastanka razgovarao sa svojim zamjenikom šefa kabineta Pavlom Palisom.

"Pavlo također radi na potrebnim promjenama unutar Obrambenih snaga Ukrajine i u sljedećim sedmicama sarađivat će s brigadama i vojnom komandom kako bi pronašao efikasna rješenja", naglasio je ukrajinski predsjednik.

Zelenski je rekao da su njih dvojica također razgovarali o planiranim sastancima s ukrajinskim saveznicima iz takozvane "koalicije voljnih" početkom sljedeće sedmice.

Ukrajina se brani od ruske invazije uz pomoć Zapada od februara 2022. Uprkos sedmicama pregovora o mogućem mirovnom sporazumu, koje je pokrenuo američki predsjednik Donald Trump, kraj rata nije na vidiku. Rusija neće biti za stolom na predstojećim sastancima.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo