31.10.2024 / 14:26 Regija - Kulturna manifestacija

'Pod nebom vedre vjere' u Zagrebu: Izložba o bogatoj baštini muslimana BiH

'Pod nebom vedre vjere' u Zagrebu: Izložba o bogatoj baštini muslimana BiH
Foto: Ustupljena fotografija
Zagreb će 4. novembra ugostiti izložbu "Pod nebom vedre vjere: Islam i Evropa u iskustvu Bosne".

Ova značajna kulturna manifestacija predstavlja izbor eksponata koji su premijerno prikazani u Sarajevu, u oktobru prošle godine, dok će sada i zagrebačka i hrvatska publika imati priliku upoznati se s bogatom baštinom muslimana Bosne i Hercegovine.

Transport eksponata iz Sarajeva do Zagreba planiran je za petak, kada će biti prebačen reprezentativni dio kolekcije koja prikazuje stoljeća povijesti, umjetnosti, kulturnih dostignuća i duhovne baštine muslimana Bosne i Hercegovine.

Osim što će posjetioci imati priliku upoznati se s eksponatima od velikog historijskog značaja, izložba će omogućiti i uvid u specifične kulturne izraze, dokumente, umjetničke radove i rukotvorine koje su kroz stoljeća bile dio svakodnevnog života bosanskohercegovačkih muslimana.

Poseban fokus bit će na predmetima, simbolima i artefaktima koji odražavaju tradicije, otvorenost, savremenost, duhovnost i umjetnički izraz koji su oblikovali kulturu muslimana u Bosni i Hercegovini.

Otvorenje izložbe zakazano je za 4. novembar u Zagrebu, u 18:00 sati, u Francuskom paviljonu Studentskog centra Sveučilišta u Zagrebu, a organizatori očekuju veliki broj posjetilaca iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, ali i šire.

Izložba se održava pod pokroviteljstvom premijera Hrvatske Andreja Plenkovića i reisul-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini dr. Huseina Kavazovića, čime dobija dodatnu simboliku i podršku s obje strane granice.

Autori i organizatori izložbe naglašavaju da ovakvi projekti ne samo da oplemenjuju kulturni prostor, već doprinose stvaranju atmosfere poštovanja i suživota među narodima regiona.

Izložba "Pod nebom vedre vjere: Islam i Evropa u iskustvu Bosne", na vjerodostojan način pokazuje kako su bosanski muslimani u svom modernom islamskom identitetu, kulturno-civilizacijskoj i povijesno-duhovnoj vitalnosti i otvorenosti integrirani u moderne evropske demokratske, prosvjetiteljske i humanističke vrijednosti i tokove.

(Vijesti.ba / MINA)

Izdvajamo