10.01.2025 / 20:00 BiH - Osvrt

Dok u RS oduzimaju ljiljane, u Bosanskom Grahovu paradiraju četnici

Dok u RS oduzimaju ljiljane, u Bosanskom Grahovu paradiraju četnici
Foto: Facebook
MUP RS-a je jučer izdao prekršajni nalog muškarcu iz Jajca te su mu oduzeli istaknutu zastavu sa grbom Armije Republike Bosne i Hercegovine.

O antifašističkoj borbi Armije RBiH najbolje svjedoči vojna parada povodom Dana pobjede i proslave pedesete godišnjice od pobjede Evrope nad fašizmom u Parizu 1995. godine. Tada je Bosna i Hercegovina, odnosno njena Armija, dobila poziv da učestvuje u vojnoj paradi, a čast da nosi zastavu Bosne i Hercegovine pripala je proslavljenom komandatu 41. mostarske slavne i viteške brigade Semiru Drljeviću Lovcu. Učešćem na vojnoj paradi u Parizu tog dana Armija Republike Bosne i Hercegovine je dobila priznanje za borbu koju je vodila, te za razliku od drugih vojnih formacija u Bosni i Hercegovini postala dio evropske antifašističke porodice.

Bilo da se radi o zastavi Armije RBiH ili prvoj zastavi nezavisne Republike BIH s ljiljanima, scenarij je uvijek isti. Podsjetimo, iako je bila zvanična zastava međunarodno priznate BiH od 1992. godine do nametanja nove 1998. godine, zastava sa ljiljanima je 25. novembra, je na Dan državnosti BIH oduzeta od strane policije u Banjoj Luci. Nakon što su se žene iz Bugojna razvile zastavu s ljiljanima i slikale se s njom, građani su ih prijavili nakon čega je policija došla zbog navodnog narušavanja javnog reda i mira.

S druge strane, u Bosanskom Grahovu ulicama su za pravoslavni Božić paradirali četnici. Na društvenim mrežama dostupne su video snimke na kojima je vidljiva kolona vozila s istaknutim crnim zastavama s "mrtvačkim glavama", kokardama i drugim četničkim simbolima u centru Bosanskog Grahova, male općine s većinskim srpskim stanovništvom.

Jednako je i sa neustavnom zastavom tzv. herceg-bosne. Odlukom Ustavnog suda FBiH od 20. novembra 1997. i 19. februara 1998. godine upotreba zastave kao simbola kantona je proglašena neustavnom.

Iz toga dolazimo do zaključka da se kažnjava samo isticanje legitimne zastave s ljiljanima.

Iako se ovakve stvari uporno ponavljaju, političari, osim reakcije, nema konkretnih akcija. Za početak bi mogla angažovati advokatske timove koji će zastupati one kojima se zastave oduzimaju, ali i sve građane BIH koji bilo gdje na tlu svoje države požele izvijestiti zastavu Republike Bosne i Hercegovine, ali i koji će tražiti utvrđivanje krivične i disciplinske odgovornosti policijskih službenika koji su evidentno prekoračili ovlaštenja ouzimanjem zastava.

Uporedo s tim, mogli bi pokrenuti i izmjene zakona, kojim bi se jasno utvrdilo kada, gdje i u kojim slučajevima zastave drugih zemalja mogu biti postavljenje na teritoriji BiH, pa makar one bile i zastave onih zemalja koje su izvršile agresiju na Republiku Bosnu i Hercegovinu.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo